• Kościół w Kaszczorku

    Kościół parafialny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Toruniu - Kaszczorku położony jest malowniczo u podnóża skarpy, w otoczeniu zieleni, przy ul. Wieżowej 10. Dojazd do świątyni możliwy jest też ulicą Szczęśliwą.

  • Kościół nocą

    Wzniesiona na początku XIV wieku świątynia jest wizytówką osiedla Kaszczorek. Okazale prezentuje się zarówno w dzień, jak i w nocy. Od kilku lat kościół ma specjalne oświetlenie z zewnątrz, jak przystało na obiekt zabytkowy.

Msze święte:

niedziele i święta:
8.15, 10.15, 11.30

święta zniesione: 9.00 i 18.00

dni powszednie: 18.00

Biuro Parafialne

ul. Turystyczna 43,
tel. 56 648 69 32

czynne: w poniedziałki, środy i piątki - w godz. 16-17
w sprawach pilnych - kontakt telefoniczny

Kościół (świątynia) pw. Podwyższenia Krzyża Świętego położony jest bardzo malowniczo u ponóża wysokiej skarpy, w otoczeniu zieleni, u zbiegu ulic Wieżowej i Szczęśliwej (dojazd możliwy jest od obu stron). W źródłach wzmiankowany jest po raz pierwszy w 1321 roku (choć istniał zapewne od początku XIV wieku, na miejscu starszego). Gotycki, wzniesiony w XIV wieku, po spustoszeniu w czasie reformacji został odnowiony po 1587 roku, powiększony o wieżę w 1698 roku. Po spaleniu w 1966 roku odbudowany w 1972 roku.
Ceglany (z użyciem kamieni), halowy, orientowany, o trójbocznie zamkniętej części prezbiterialnej i kwadratowej, drewniano-szkieletowej wieży od zachodu. Wnętrze kryte stropem płaskim. Wyposażenie barokowe z XVIII wieku uległo spaleniu, zachowała się jedynie gotycka figura św. Wojciecha z końca XIV wieku.

 

Będziemy wdzięczni za wszelkie materiały i zdjęcia (do zwrotu po skopiowaniu) z przeszłości świątyni. Być może niektórzy Parafianie mają fotografie sprzed jej spalenia się w 1966 roku. Dzięki takim fotografiom i publikacjom prasowym bedziemy mogli szerzej przedstawić tu historię naszej parafii.